سئو داخلی سایت (On-Page Seo) – بخش اول

سئو داخلی سایت
ارسال شده توسط: f.ellahi دیدگاه‌ها: 0

سئو داخلی سایت (On-Page Seo) – بخش اول

سئو داخلی سایت (On-Page Seo) یکی از مهم‌ترین فرآیندهای دستیابی برای افزایش رتبه در نتایج موتورهای جستجو به ویژه گوگل است. در ادامه به چک لیست و تکنیک‌های بهینه سازی و سئوداخلی سایتتان که باعث افزایش رتبه شما می‌شود خواهیم پرداخت.

سئو داخلی یک وبسایت نقطه کانونی کلیه فرایندهای سئو است و اگر به طور صحیح برای موتورهای جستجو و کاربران بهینه نشده باشد، شانس خود را برای دریافت ترافیک از موتورهای جستجو به حداقل می‌رسانید.

در این مقاله شما همه چیز را درباره آموزش سئو داخلی صفحات یاد خواهید گرفت که هر بار که یک پست جدید منتشر می‌کنید چه روش‌هایی برای بهبود و افزایش رتبه آن صفحه وجود دارد.

سئو داخلی (سئو آن پیج) چیست؟

سئو داخلی سایت یا On-page Seo فرایند بهینه سازی ساختار و محتوای یک صفحه وبسایت است. هدف نهایی سئو داخلی صفحه این است که به زبان “موتورهای جستجو” صحبت کنید و به ربات موتور جستجو کمک کنید تا معنی صفحات شما را بهتر بفهمند.

بهینه سازی سایت در سه دسته مهم سئو داخلی، سئو تکنیکال و سئو خارجی تقسیم می‌شود که قرار است الان درباره سئو داخلی صحبت کنیم.

اهمیت سئو داخلی سایت

سئو داخلی مهم است چرا که باید سیگنال‌های مناسبی را به موتورهای جستجو بفهمانید تا به آن‌ها کمک کنید تا درک بهتری از مطالب شما داشته باشند.

در طی مراحل ایندکس کردن و رتبه بندی محتوا، موتورهای جستجو سعی می‌کنند صفحات وب را با کلمات کلیدی و اصطلاحات جستجوی کاربران آن را در نتایج مرتبط خود قرار دهند.

و به کمک بهینه سازی محتوا و یا سئو داخلی می‌توانید به ربات‌ها راهنمایی کنید که می‌توانند صفحات شما را در رتبه‌بندی نتایج قرار دهند.

علاوه بر این هرگونه تغییر بهینه‌سازی در سئو داخلی در سایت، به تجربه کاربری بهتر کمک می‌کند.

تکنیک‌های سئو داخلی

حال که متوجه شدید سئو داخلی چیست بیاید به بخش عملی کار برویم.

برخی افراد می‌توانند ادعا کنند که تکنیک‌های بیشتری برای سئوداخلی وجود دارد، اما سعی کرده‌ایم مهمترین مواردی که می‌تواند به سرعت، باعث تقویت سئو داخلی سایت شما شود را آموزش دهیم.

خلاصه‌ای از تمامی تکنیک‌های سئو داخلی برای افزایش و بهبود رتبه بندی سایت:

 • محتوایی با کیفیت بالا منتشر کنید
 • عنوان صفحه و توضیحات متا را بهینه کنید
 • محتوای صفحه را بهینه کنید
 • استفاده از تگ‌های هدینگ
 • بهینه سازی تصاویر
 • بهینه سازی URL
 • لینک سازی داخلی
 • لینک دهی خارجی
 • سرعت بارگزاری صفحه
 • سازگاری با نسخه موبایل
 • کامنت (نظرات) در صفحه

محتوایی با کیفیت بالا منتشر کنید

یک وبسایت با محتوای عالی می‌تواند بدون سئو نیز در رقابت‌های متوسط در نتایج بالا باشد.

ولی حقیقت این است که یک وبسایت با محتوای بد با سئو یا بدون سئو نتیجه خاصی نخواهد گرفت و اگر نتیجه‌ای بگیرد یا رقابت در آن حوزه بسیار کم است و یا محتوای زیادی در آن کیورد وجود ندارد.

یک محتوای خوب می‌تواند تشکیل شود از مقاله، عکس، ویدیو، اینفوگرافیک، نظرات، سخنرانی‌ها و … که از دیگر وبسایت‌ها کپی نشده باشد. محتوای کپی توسط الگوریتم دزد دریایی گوگل شناسایی و جریمه می شود.

اگر محتوای متنی در سایت منتشر می‌کنید سعی کنید که از تصاویر، جدول، اینفوگرافیک و یا حتی ویدیو نیز در آن قرار دهید. همین موضوع باعث افزایش رتبه بندی شما خواهد شد و یک مزیت بسیار رقابتی با دیگر رقبای خود دارید.

یا اگر دارای سرویس اشتراک ویدیو هستید، سعی کنید تا جای ممکن برای ویدیوهای خود کاور مناسب استفاده کنید و کلمه کلیدی را در کاور ویدیو به کار ببرید و استفاده از 300 الی 400 کارکتر متن را در توضیحات صفحه ویدیو قرار دهید که گوگل بتواند محتوای شما را بهتر درک کند.

اما قبل از انتشار هر مطلب به این فکر کنید که:

 • آیا این محتوا به درد کاربر می‌خورد یا نه؟
 • آیا محتوای من می‌تواند نرخ تبدیلی ایجاد کند؟
 • آیا نیاز کاربر پس از مطالعه این محتوا رفع می‌شود؟
 • آیا محتوای من نسبت به باقی رقبا جامع و جذاب‌تر است؟
 • آیا مقاله من رفرنس یا منبع خاصی دارد که کاربر آن را تایید و قبول کند؟

ثابت شده است که مقالات طولانی رتبه بهتری نسبت به مقالات کوتاه دارند، اما در بعضی مواقع ممکن است که مطلب شما محتوای زیادی نیاز نداشته باشد و با حداقل کارکتر هم می‌توانید نتیجه خوبی کسب کنید.

عنوان صفحه و توضیحات متا را بهینه کنید

وقتی موتورهای جستجو صفحات شما را بررسی می‌کنند، در اولین مرحله عنوان صفحه و توضیحات صفحه را آنالیز می‌کنند.

با بررسی عنوان و متای صفحه باید بدانند که این صفحه در مورد چیست و سپس بر اساس فاکتورهای دیگر (سئو خارجی، قدرت دامنه، رقابت و غیره) صفحه شما (در کلمات کلیدی مختلف) رتبه بندی کنند.

عنوان صفحه

هر صفحه باید یک عنوان منحصر به فرد داشته باشد که به موتورهای جستجو و کاربران کمک کند تا بدانند که این صفحه در مورد چه چیزی توضیح داده شده است.

.عنوان صفحه یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی در نتایج جستجو است

چند نکته برای بهینه سازی عنوان صفحه

1. کلمات کلیدی را به ابتدای عنوان صفحه اضافه کنید و در صورت امکان کلمات کلیدی مرتبط یا طولانی را نیز در عنوان صفحه به کار ببرید. این مورد به موتورهای جستجوگر کمک می‌کند تا از ابتدا بفهمند کلمات کلیدی این صفحه چیست.

2. عنوان خود را از کلمات کلیدی اسپم نکنید و یک عنوان جذابی را برای صفحه خود انتخاب کنید که نرخ CTR خود را افزایش دهید.

3. از عنوان‌های کوتاه و توصیفی استفاده کنید. عنوان صفحه لازم نیست خیلی طولانی باشد. توصیه کلی این است که آن را زیر 60 کاراکتر بنویسید، زیرا این میانگین کاراکتری است که گوگل و باقی موتورهای جستجو می‌توانند آن را نمایش دهند.

4. اما در بروزرسانی جدید گوگل عنوان ها بر اساس پیکسل طراحی شده اند که باید سعی کنید تا جای ممکن عنوان صفحه خود را کوتاه، مفید و جذاب قرار بدهید.

5. استفاده از کلمات بهترین، جدیدترین، خارق العاده، شگفت انگیز، حیرت آور، نهایی و … می‌تواند باعث افزایش کلیک یا CTR شما شود.

توضیحات متای صفحه

توضیحات متا (متادیسکریپشن) یا شرح صفحه همان چیزی است که در صفحه نتایج موتور جستجو (SERPS) مشاهده می‌کنید. این مورد باید توصیفی از کل محتوای صفحه شما باشد و تا حداکثر 200 کاراکتر و برای هر صفحه می‌توانید توضیحات متای دلخواه خود را قرار دهید.

متای صفحه فرصتی برای تبلیغ صفحه شماست و کاربران را ترغیب می‌کنید به جای انتخاب یکی از لینک های دیگر، روی سایت شما کلیک کرده و از وبسایت شما بازدید کنند.

لازم به ذکر است که گوگل همیشه توضیحات متا ارائه شده توسط ما را را نشان نمی‌دهد و عموما پاراگراف اول محتوا را به عنوان متای صفحه قرار می‌دهد.

چند نکته برای بهینه سازی متای صفحه

1. از اسپم کردن متای توضیحات خود از کلمات کلیدی خودکاری کنید، چرا که این روش در چند سال قبل بسیار نتیجه بخش بود.

2. در توضیحات متای صفحه از کلمات کلیدی هم معنی یا مترادف کلمه کلیدی اصلی خود را به کار ببرید.

3. سعی کنید کلمه کلیدی اصلی خود را در اوایل متای خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Get Your Free Instant SEO Audit Now

Improve your seo ranking with porto

Best SEO Features & Methodologies. Better SEO than your competitors

[contact-form-7 id="191" title="Check Form"]