بک لینک چیست؟ چگونه بک لینک بگیریم؟

بک لینک
برچسب‌ها: , , , دیدگاه‌ها: 0

بک لینک چیست؟ چگونه بک لینک بگیریم؟

بک لینک یکی از معیارهای طلایی گوگل برای رتبه‌دهی به سایت‌ها است. گوگل سال هاست که توجه ویژه‌ای روی بک لینک برای رتبه دادن به وب‌سایت‌ها و نمایش آن‌ها در serp گوگل دارد؛ از این رو بک لینک به یکی از بحث‌های مهم سئوی سایت تبدیل شده است.

یکی از اقدامات اولیه‌ای که هر وبمستبری برای بهینه‌سازی سئو انجام می‌دهد، بالا بردن بک لینک‌های سایت است. ربات‌های گوگل و کراول‌ها با توجه به لینک‌هایی که در صفحات مختلف سایت شما قرار می‌گیرد، ارتباط بین صفحات سایت را متوجه می‌شوند؛ در برخی از موارد نیز ممکن است وب‌سایت دیگری به یکی از صفحات سایت شما لینک دهد که نشان دهنده اهمیت و خوب بودن محتوای شماست.

گرفتن بک لینک برای سایت تاثیر بسیار زیادی روی سئو سایت دارد. اگ بتوانید از وب‌سایت‌های معتبر، بک لینک خوب و باکیفیت دریافت کنید، شانس قرارگیری سایت شما در جایگاه بالای فهرست نتایج جستجو بالا می‌رود. اگر با سئو و چیستی آن آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از مقالات آموزشی کالج تپسل استفاده کنید.

بک لینک چیست؟

در یک تعریف کلی می‌توان گفت که بک لینک، لینکی است که وب‌سایتی دیگر یا خودتان به یکی از صفحات سایت شما داده است. بک لینک فاکتور مهمی برای موتور جستجوی گوگل به شمار می‌آید؛ زیرا گوگل بر این باور است که اگر صفحه‌ای بتواند تعداد زیادی بک لینک از وب‌سایت‌های دیگر دریافت کند، به این معنی است که محتوای صفحه برای کاربران مفید بوده است؛ از این رو اگر بتوانید از وب‌سایت‌های دیگر بک لینک دریافت کنید، اعتبار سایت شما نیز بالا می‌رود.

انواع بک لینک

در یک دسته‌بندی کلی می‌توان بک لینک‌ها را در دو حوزه بررسی کرد.

داخلی یا خارجی

بک لینک dofollow و nofollow

بک لینک داخلی همان لینکی است که در یکی از صفحات سایت خود، به صفحه‌ای دیگر از وب‌سایت خود می‌دهید. لینک داخلی معمولا ارتباط موضوعی بین صفحات را مشخص می‌کند و کاربر را در پیدا کردن محتوای مشابه کمک می‌کند. لینک داخلی به بهتر شدن سئو آن پیچ سایت شما کمک می‌کند.

منظور از لینک خارجی یا بک لینک خارجی، لینکی به سمت وب‌سایت شما از طرف سایت دیگر است. یعنی هنگامی که وب‌سایتی دیگر به دلیل محتوای خوب صفحه شما، لینک یکی از صفحات سایت شما را در سایت خود قرار دهد، یعنی بک لینک خارجی دریافت کرده‌اید. لینک خارجی زیر مجموعه اقدامات سئو خارجی یا سئو آف پیج است. 

بک لینک را از منظر دیگری نیز می‌توان دسته‌بندی کرد. وقتی در کدهای html بک لینکی را به عنوان لینک nofollow معرفی می‌کنیم، به این معنی است که اعتباری به آن صفحه واگزار نمی‌شود.

چگونه بک لینک بگیریم؟

همانطور که گفتیم، بک لینک تاثیر بسیار زیادی روی سئو سایت دارد؛ اما نه هر بک لینکی. اعتبار همه بک لینک‌ها به یک اندازه نیست و بک لینک‌ها ارزش یکسانی ندارند. معمولا وب‌سایت‌هایی که رتبه بهتری دارند، بک لینک دریافتی از طرف آن‌ها نیز اعتبار بیشتری به همراه خواهد داشت. از طرف دیگر ارتباط موضوعی بین سایت شما و سایتی که از آن بک لینک می‌گیرید نیز تاثیر زیادی روی اعتبار بک لینک دارد. وب‌سایت‌های تبلیغاتی که بک لینک بسیاری از سایت‌ها دیگر را نیز قرار می‌دهند، ارزش پایین‌تری نسبت به وب‌سایت‌های دیگر دارند.

تولید محتوای خوب و یونیک

یکی از کارهایی که برای گرفتن بک لینک بهتر و باکیفیت‌تر می‌توانید انجام دهید، ایجاد محتوای یونیک برای وب‌سایت است. اگر بتوانید محتوایی جامع و کاربر پسند در مورد حوزه کاری خود روی وب‌سایت ایجاد کنید، وب‌سایت‌های مشابه به حوزه کاری شما، آن را به کاربران خود معرفی می‌کنند و شما می‌توانید از این وب‌سایت‌ها بک لینک بگیرید.

تبادل لینک

یکی از کارهایی که از گذشته تا الان برای گرفتن بک لینک انجام می‌شد، تبادل لینک با وب‌سایت‌های دیگر است. برای این کار کافیست با مدیر یکی از وب‌سایت‌هایی که در زمینه کسب‌وکار شما فعالیت می‌کند، ارتباط برقرار کنید و توافق کنید تا در هفته، چند بک لینک به صفحات سایت شما بدهند و در ازای آن، شما هم به تعدادی از صفحات آن‌ها لینک بدهید. توجه داشته باشید که یک وب‌سایت با حوزه فعالیت مشابه با حوزه کاری خود را انتخاب کنید و تعداد لینک‌ها نیز خیلی بالا نباشد تا گوگل مشکوک شود.

پست مهمان

یکی از روش‌ های سئو کلاه سفید برای گرفتن بک لینک خوب و باکیفیت، نوشتن پست مهمان است. برای این کار در ابتدا باید وب‌سایت هدف را پیدا کنید. سپس با مدیر وب‌سایت توافق کنید تا در ازای نوشتن یک پست و محتوا برای سایت، چند بک لینک نیز به وب‌سایت شما دهند. در اینصورت هم شما می‌توانید بک لینک باکیفیت دریافت کنید و هم وب‌سایت مبدا یک محتوای خاص و یونیک دریافت می‌کند.

رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی یکی از تکینک‌های سئو کلاه خاکستری برای دریافت بک لینک است. شرکت‌های زیادی هستند که کار رپورتاژ آگهی را برای شما انجام می‌دهند. رپورتاژ آگهی تفاوت‌های زیادی با خرید بک لینک دارد. رپورتاژ‌ آگهی همانطور که از نام آن پیداست نوعی تبلیغات غیرمستقیم است. در رپورتاژ آگهی ما یک محتوای خوب و کاربردی برای کاربر ایجاد می‌کنیم و آن را در یکی از وب‌سایت‌های پربازدید منتشر می‌کنیم. در بین متن رپورتاژ نیز می‌توانید به صورت غیرمستقیم کسب‌وکار خود را تبلیغ کنید و به سایتتان بک لینک دهید.

لینک PBN

لینک PBN نیز یکی دیگر از روش‌های سئو کلاه خاکستری برای دریافت بک لینک است. در این روش، شما چندین وب‌سایت روی دامنه‌های مختلف طراحی می‌کنید. کیفیت طراحی سایت و نوع دامنه این وب‌سایت‌ها از وب‌سایت اصلی شما پایین‌تر است و نیاز به توجه و تمرکز زیاد نیست. سپس با تولید محتوای مختلف روی این سایت‌ها و لینک دادن به وب‌سایت اصلی می‌توانید بک لینک دریافت کنید. هرچه بازاریابی محتوا و طراحی سایت و سئو سایت این وب‌سایت‌های فرعی بهتر انجام شود، اعتبار آن‌ها نیز بالاتر می‌رود و شما می‌توانید بک لینک معتبرتری دریافت کنید.

خرید بک لینک

خرید بک لینک یکی دیگر از تکنیک‌هاست که در گذشته برای دریافت بک لینک استفاده می‌شد. در این روش شما هزینه‌ای را بابت دریافت بک لینک به یکی از شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات پرداخت می‌کنید و آن‌ها نیز لینک سایت شما در صفحات مختلف خود قرار می‌دهند. خرید بک لینک یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه است. اگرچه در گذشته خرید بک لینک تکنیکی خوب و کاربردی بود، اما امروزه با توجه به پیشرفته شدن الگوریتم‌ های گوگل، گوگل به راحتی می‌تواند بک لینک‌های خریداری شده را از بک لینک‌های طبیعی تشخیص دهد و خرید بک لینک نه تنها باعث ارتقای سایت شما نمی‌شود، بلکه ممکن است با جریمه گوگل نیز مواجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Get Your Free Instant SEO Audit Now

Improve your seo ranking with porto

Best SEO Features & Methodologies. Better SEO than your competitors

[contact-form-7 id="191" title="Check Form"]